Inwestycje i Rynek pracy

2025.04.08 Ważne!
Remont drogi powiatowej nr 4506P Sarbice – Radyczyny - Smulsko coraz bliżej realizacji – podpisano umowę
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Remont drogi powiatowej nr 4506P Sarbice – Radyczyny - Smulsko coraz bliżej realizacji – podpisano umowę

W dniu 8 kwietnia br. odbyło się uroczyste podpisanie umowy na realizację długo oczekiwanego remontu drogi powiatowej nr 4506P na odcinku Dąbrowa - Smulsko. To inwestycja bardzo ważna dla mieszkańców Gmina Przykona oraz całego powiatu. Dokument parafowali Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Turku – Roman Kacprzak oraz przedstawiciel wykonawcy zadania – Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowego S.A. z Kalisza Mariusz Harendarz.   Uroczystość odbyła się z udziałem Starosty Tureckiego Jana Smaka, Wójta Gminy Przykona Łukasza Sadłowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Tureckiego Krzysztofa Buchelta, Wicestarosty Władysława Karskiego oraz kierownik budowy – Szymon Kawala.   Wartość podpisanej umowy opiewa na kwotę 1.089.000,35 zł, z czego połowę sfinansuje Powiat Turecki, a drugą połowę Gmina Przykona – co stanowi przykład dobrej współpracy samorządowej na rzecz lokalnej infrastruktury.   Odcinek objęty remontem to trasa rozpoczynająca się w Smulsku na skrzyżowaniu nr 72 i prowadząca w kierunku zbiornika Przykona w miejscowości Dąbrowa. Łączna długość modernizowanego fragmentu to 2,450 km. Zakres zaplanowanych prac obejmuje przede wszystkim położenie nowej nawierzchni asfaltowej oraz wykonanie utwardzonych poboczy, co znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi.   Inwestycja ta nie tylko poprawi komunikację w regionie, ale również zwiększy jego atrakcyjność gospodarczą i turystyczną, szczególnie w kontekście bliskości zbiornika Przykona.

Zdrowie i Bezpieczeństwo

2025.04.09 Ważne!
Starosta Turecki Jan Smak wspiera Komendę Powiatową Policji w Turku i akcję "Przyszłość, a Ty"
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Starosta Turecki Jan Smak wspiera Komendę Powiatową Policji w Turku i akcję "Przyszłość, a Ty"

Komenda Powiatowa Policji w Turku realizuje ogólnopolski program edukacyjno-profilaktyczny „Przyszłość, a Ty” pod hasłem „Młodzież jest Mądrym i Kreatywnym Partnerem Dorosłych w Profilaktyce” to program walki z uzależnieniami i wykluczeniem społecznym młodych ludzi.   Grupa PaT będzie reprezentować działania Powiatu Tureckiego na XI Ogólnopolskim/ V Powiatowym Przystanku PaT w Szamotułach w dniach 25-27 kwietnia. W związku z tym Powiat Turecki sfinansował dla grupy PaT koszulki i przejazd.   Koszulki dla reprezentantów Powiatu Tureckiego podczas Przystanku PaT z rąk Starosty odebrali p.o. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Turku kom. Tomasz Dyrdziak, asp. Karol Fryt oraz sierż. szt. Justyna Grabowska w obecności Wicestarosty Władysława Karskiego oraz Naczelnika Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Zdrowia Anny Olszewskiej - Krawczyk.   Program został stworzony na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa. Adresowany jest przede wszystkim do młodzieży w wieku szkolnym, a jego główny cel to promowanie świadomości w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Program stanowi odpowiedź na współczesne wyzwania, przed jakimi stoją młodzi ludzie i koncentruje się na przeciwdziałaniu popełnianiu czynów karalnych poprzez profilaktykę alternatyw oraz wsparcie przez osoby dorosłe. W związku z powyższym utworzona została grupa PaTport. KP Policji nawiązała współpracę z Zespół Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku i utworzyła razem z uczniami i pedagogami szkolnymi grupę PaTport.   PaT to głos młodzieży w profilaktyce uzależnień. Podczas spotkań młodzież szkolna promować będzie wartości m.in. takie jak zdrowie, kultura relacji, wrażliwość społeczna, a przede wszystkim wolność od przemocy i uzależnień. Młodzi ludzie zachęcać będą swoich rówieśników do aktywności społecznej oraz rozwoju poprzez odkrywanie własnych pasji.

Komunikaty

2025.04.10 Ważne!
Wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tureckiego w 2025 roku
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tureckiego w 2025 roku

Uchwałą nr 227/2025 z dnia 10.04.2025 r. Zarząd Powiatu Tureckiego rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tureckiego w 2025 roku  w zakresie: wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, ochrony i promocji zdrowia, działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym, nauki, edukacji, oświaty i wychowania.                                                                                                                     Starosta Turecki                                                                                                                     /-/ Jan Smak Poniżej Informacja o wyborze oferentów i przyznanych kwotach.            

Transformacja regionu i OZE

2025.01.03 Ważne!
Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!
Zdjęcie główne dla wydarzenia: Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!

Zdobądź wsparcie na rozwój swojej firmy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji!  Turecka Izba Gospodarcza zaprasza mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Wielkopolski Wschodniej do skorzystania z wyjątkowej możliwości rozwoju dzięki Działaniu 10.2 – Wsparcie inwestycji w MŚP. Nabór wniosków: 28 lutego – 6 czerwca 2025 r. Kto może aplikować? Przedsiębiorstwa z sektora MŚP z obszaru Wielkopolski Wschodniej, w tym miasta Konin oraz powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Na co można uzyskać wsparcie? Oferowane dotacje mogą być przeznaczone na: Roboty budowlane (dla większych inwestycji). Zakup maszyn i urządzeń. Zakup i wdrożenie oprogramowania. Zakup i montaż instalacji OZE (do 50 kW). Forma i wysokość dofinansowania Wsparcie udzielane w formie bezzwrotnych dotacji: Do 70% kosztów netto – dla inwestycji o wartości ok. 900 tys. PLN netto (w ramach pomocy de minimis; bez możliwości finansowania robót budowlanych). Do 45% kosztów netto – dla większych inwestycji (z możliwością finansowania robót budowlanych). Dlaczego warto? Preferencje dla branż takich jak OZE, logistyka, turystyka, produkcja zdrowej żywności. Możliwość wdrożenia innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych. Tworzenie miejsc pracy i rozwiązań ekologicznych. Finansowanie rozwiązań cyfrowych oraz wyników prac B+R.   Wymagania: Projekt musi być realizowany na obszarze Wielkopolski Wschodniej. Przedsiębiorstwo musi spełniać kryteria sektora MŚP. Minimalna wartość projektu: 250 000,00 PLN netto.   Zapraszamy do kontaktu! Skorzystaj z możliwości zweryfikowania swoich planów inwestycyjnych pod kątem ubiegania się o dofinansowanie. Dla członków TIG, których planowana inwestycja przekroczy wartość 1 000 000,00 PLN netto, oferujemy wstępną weryfikację gratis. Dla pozostałych inwestycji – pierwsze spotkanie informacyjno-doradcze to koszt 200,00 zł netto.  Umów się na spotkanie, aby omówić potencjał swojej inwestycji i sprawdzić, jak maksymalnie wykorzystać dostępne środki wsparcia.Nasz zespół Doradców jest gotowy pomóc w przygotowaniu dokumentacji i wyjaśnić szczegóły procesu aplikacyjnego. Dodatkowe korzyści: W przypadku podpisania umowy na opracowanie wniosku – koszt pierwszego spotkania pomniejszy opłatę administracyjną za przygotowanie projektu wraz z pozostałą dokumentacją.   Kontakt z naszymi Doradcami: ☎️ Tel.: 665 999 604 | 665 998 899 | 665 999 664📧 E-mail: biuro@tig.turek.pl | info@tig.turek.pl   Podejmując współpracę z Turecką Izbą Gospodarczą, możesz otrzymać do 25% zniżki na usługę (maks. 2 800,00 PLN) dzięki dofinansowaniu w ramach projektu Life After Coal. Nie przegap swojej szansy! Więcej informacji znajdziesz na stronie: wrpo.wielkopolskie.pl.